Quo vadis UML?

Kam kráčíš UML?

Máš před sebou slibnou budoucnost nebo brzy upadneš v zapomnění?

Snažil jsem se nad tím zamyslet v kontextu google trends. Přiznám se, že výsledek mě dost překvapil!

Četnost vyhledávání UML se za posledních 10 let prudce snížila. Nyní je vyhledáváno asi 13x méně častěji! Růžově na tom nejsou ani hlavní diagramy jako je Use Case, Class diagram, Activity diagram nebo Sequence diagram. O nic veselejší nevypadá ani prognóza. Z Google analýzy to vypadá, že UML bude za jeden rok, vyhledáváno ještě asi o polovinu méně než dnes! 

Google trends UML

Jak si to vysvětlit?

  1. Podobně (i když ne tak výrazně) jako UML, tak se méně vyhledávají i ostatní IT pojmy jako je „software development“ nebo „Java“. Java je však stále nejpopulárnějším programovacím jazykem a vypadá to, že nějaký čas ještě zůstane. Mimochodem víte že Java stejně jako UML spatřila světlo světa zhruba před 20 roky – kolem roku 1995. A že druhý a třetí nejoblíbenější jazyk je C a C++ (a jsou ještě o 10 let starší!)
  2. UML už je skutečně zastaralý koncept a je skutečně na ústupu. Pokud ano, je něco, co ho nahrazuje?

 

Googlil jsem a podobný povzdech jsem dohledal u jiného autora už ve 3 roky starém článku.

Závěr článku se nesl v duchu, že v termínech Gartnerovského Hype Cycle, už UML dorazilo ode dna deziluzí a teď bude stoupat do realistické fáze. Tři roky uplynuly a stoupání nikde. Abychom však nekončili pesimisticky i Gartneři si myslí, že třeba MDA (Model Driven  Architecture) měla první vrchol kolem roku 2008 a tehdy čekala vystřízlivění a druhý vrchol a plné nasazení 5-10 lety, tedy právě na dnešní časy!